Pokud plánujete žít co nejdéle, mají pro vás mají vědci z Yaleské univerzity zajímavou informaci. Podle jejich mnohaletých výzkumů je návod na prodloužení života o několik let jednoduchý – musíte číst knihy. Čtení novin a časopisů vám bohužel moc nepomůže. A sledování televize či brouzdání po internetu už vůbec ne, to je pro vás nijak nestimulující činnost, která naopak podle australských vědců život zkracuje.
Pouhých 30 minut denně
Z amerického výzkumu vyplynul další zajímavý poznatek. Čtením knih se dá život prodloužit skoro o dva roky, ale pouze za předpokladu, že čtete beletrii. Proč zrovna beletrii, na to se vědcům zatím přijít nepodařilo. Výzkum by měl být celkem věrohodný, trval dvanáct let a podrobilo se mu 3,635 lidí ve věku od padesáti let výše. A prokázal, že pokud čtete týdně alespoň 3,5 hodiny knihu, snižujete si riziko předčasného úmrtí až o čtvrtinu. Úplně nejlepší prý je číst si každý den třicet minut.
Další krok k dlouhověkosti je tedy sice jasný, ale pro mnoho lidí může být každodenní čtení nepřekonatelnou překážkou. Knihy to totiž nemají v dnešní vůbec jednoduché. Musí konkurovat nejrůznějším seriálům, počítačovým střílečkám, Minecraftu, před pár týdny přibyli pokémoni. Děti i dospělí prý prosedí u televize nebo počítače průměrně dvě hodiny denně. Někteří i šest hodin denně, ale to už se podle odborníků jedná o závislost, kterou je potřeba léčit. Výzkumy, které se týkají čtení knih také nejsou moc potěšující:
- 18% procent dětí považuje čtení za vysloveně nudnou činnost
- 6% přiznává, že nemá doma žádnou dětskou knihu
- přibývá dětí, které ve volném čase nevezmou knihu do rukou nikdy
Jiné výzkumy ale prokázaly, že malé děti čtení knih baví, teprve když jsou starší, tato obliba u nich klesá. A že nejúčinnější způsob, jak vychovat z dětí vášnivé čtenáře je, když vidí své rodiče číst knihy, mluvit o nich, chodit do knihovny. Pak už je celoživotní cesta ke knihám prošlapaná.
A naše rada na závěr: vypněte počítač a běžte si přečíst dobrou knihu.
Autor: Petra Jordáková
Fotografie: Helena Fechtnerová