Oslava narozenin v personalizované knize

Krásné čteníNovinky

Franta má narozeniny, my máme přání jediný, štěstí, zdraví, štěstí, zdraví, hlavně to zdraví. Narozeninovou písničku od pánů Svěráka a Uhlíře vašemu dítěti nezazpíváme, zato mu uděláme radost knihou, ve které se stane hlavním hrdinou. A navíc v ní oslaví své narozeniny.

ukázka 7 oslava

Jak se slaví narozeniny v knize

První oslavenkyně

Jak už to tak bývá, za vznikem narozeninové verze knížky stála náhoda. Tu úplně první jsme s kolegyní Helenou vydaly na přání jedné zákaznice. Chtěla pro svoji dceru originální dárek k narozeninám, vybrala si pohádku o čertici Lucifíně.  A kdybychom  ještě mohly zařadit i datum narozenin, dárek už by prý považovala za naprosto dokonalý.  To nebyl problém, datum jsme zařadily. Jenomže pak nám připadalo, že dětské narozeniny si žádají větší pozornost. Taková důležitá událost, na kterou se děti těší měsíce dopředu a po několika letech si přesně pamatují, jak dostaly dort s princeznou nebo s rytířem. A tak jsme do knihy přidaly celou narozeninovou dvojstranu.

Knižní dárek se nám tehdy zřejmě povedl, malá slečna byla z knížky nadšená, dokonce si ji vzala do školy na referát. Narozeninovou čertici Lucifínu jsme si tedy nechaly v nabídce. Protože měla úspěch i u dalších dětí, připravily jsme před Vánoci narozeninovou dvojstranu do knihy o skřítku Uklizínkovi. Teď jako poslední přibyla v myšce Felčarce.

Jak se slaví narozeniny v personalizované knížce?

Kdo si potrpí na detaily, toho potěší na obrázku dort se jménem oslavence a odpovídající počet svíček – podle počtu let dítěte, datum narození (nebo svátku) a oslavencova fotografie v kalendáři. Nechybí balónky a vychlazené šampaňské. Pochopitelně dětské. I v samotném příběhu uvedeme věk a datum, navíc se pohádkové oslavy může zúčastnit až deset příbuzných. Ale když jich do objednávky napíšete dvanáct, také se nic nestane. Pokud jsou v pohádce hlavními hrdiny děti dvě, narozeniny v příběhu oslaví jenom jedno z nich, přece jenom dvě velké narozeninové oslavy by na pohádku byly už moc.

V prosinci rodiče objednávají narozeninovou verzi jako dárek k Mikuláši nebo k Vánocům a často řeší, které narozeniny vlastně v pohádce uvést – ty, které už děti oslavily, nebo ty, které teprve budou slavit? Děj pohádky se totiž odehrává v průběhu celého roku. Pro menší děti doporučujeme narozeniny minulé, prostě jak vám dítě odpoví na otázku „Kolik ti je let?“.  Když je pyšné, že má „už čtyři roky“, páté narozeniny považuje za vzdálenou budoucnost. Zato větší děti se těší, že až přijde jejich velký den, budou ho slavit zároveň i v příběhu. Pochopitelně, ideální je, pokud knížku objednáte přímo jako dárek k narozeninám.

Tak oslavenci – na zdraví!

 

Autor: Petra Jordáková

Před několika lety jsem pro svoji malou dceru vymyslela pohádku, ve které vystupovala jako hlavní hrdinka ona sama. Byla z ní nadšená. Vymyslela jsem tedy další a dostala takový nápad. Napíšu ještě jiné pohádky a zkusím je i vydat. Až později jsem zjistila, že těmto pohádkám se říká personalizované. Po čase jsem potkala fotografku a grafičku Helenu –  a vzniklo naše mininakladatelství Krásné čtení

Grafika, fotografie: Helena Fechtnerová

Krásné čteníOslava narozenin v personalizované knize