Jednou z reakcí našich zákazníků (a zároveň jednou z pochval) je věta, že po přečtení příběhu mají pocit, jako kdyby s nimi tvůrci knihy bydleli doma. Nejsou tak daleko od pravdy, jenom je to obráceně. Vy, hlavní hrdinové a hrdinky našich personalizovaných knih, totiž prožíváte část pohádkového příběhu doma u nás, autorek. Jak v textu, tak na obrázcích.
Třeba fotografie kuchyně, která je v dětské i dospělácké Lucifíně. Kuchyňská linka je moje, pochopitelně graficky upravená. Dokonce v jedné skříňce můžete vidět moje hrnky a misky. Dobře si pamatuji, jak jsem stála na stole a podle Heleniných instrukcí kuchyň fotila. Moje koupelna je už upravená víc, v prvních knihách v ní byl ještě vyfocený i můj sušák na prádlo.
Popis neuklizené místnosti v knížce o skřítku Uklizínkovi podle vás prý téměř přesně odpovídá stavu pokojíku vašich dětí. Když jsem psala pasáž o nepořádku (tentokrát byly na podlaze pokoje rozházené knížky, mezi nimi se povalovaly kusy stavebnice, v rohu pokoje se vršila halda aut..), měla jsem ji hotovou raz dva. Prostě jsem otevřela dveře do dětského pokoje a jenom popsala, co vidím před sebou.
Lahodně vypadající koláč ve stejné knížce je pravý domácí, pekla ho a následně vyfotila Helena. Při vymýšlení pohádky mě napadlo, že skřítek by mohl být milovníkem ostružin, a tak jsem v různých částech textu uváděla, jak Uklizínek svou oblíbenou pochoutku chodí sbírat a pak koláčem i šťávou hostí své kamarády. Když byla knížka téměř hotová a zbývalo do ní ostružinový koláč vyfotit, ukázalo se, že to nebude tak snadné. V březnu se totiž ostružiny shánějí dost špatně, dokonce i mražené. A to jsem obešla tři supermarkety. Co by člověk pro pohádkovou knížku neudělal. Měli mražené borůvky, maliny, jenom ty ostružiny ne. Helena nakonec ve čtvrtém supermarketu sehnala alespoň směs lesních plodů a já následně trochu upravila text.
Bábovka, na které si čertice Lucifína v dětské i dospělácké verzi tak ráda pochutnává, je pro změnu můj výtvor. V knížce nám chyběl poslední obrázek a bábovka se tam krásně hodila. Tak jsem ji upekla a ještě teplou vezla přes celé město. Helena měla radost. Mohla vyfotit chybějící rekvizitu a její rodina si také pochutnala. Teď jsme na bábovku daly recept přímo do partnerské pohádky, takže si ji můžete upéct i vy. Nebo vám ji upeče váš partner či partnerka, až dostane knížku jako dárek.
Doufáme, že vám bude u nás líbit i nadále. A ta bábovka je opravdu výborná, jsme zvědavé, kolik čtenářů si ji vyzkouší.
Před několika lety jsem pro svoji malou dceru vymyslela pohádku, ve které vystupovala jako hlavní hrdinka ona sama. Byla z ní nadšená. Vymyslela jsem tedy další a dostala takový nápad. Napíšu ještě jiné pohádky a zkusím je i vydat. Až později jsem zjistila, že takovýmto knihám se říká personalizované nebo osobní. Po čase jsem potkala fotografku a grafičku Helenu – a vzniklo naše mininakladatelství Krásné čtení.
Grafika, fotografie: Helena Fechtnerová