Víte, proč se v našich knihách cítíte jako doma?

Krásné čteníBlog Takový nápad

Jednou z reakcí našich zákazníků (a zároveň jednou z pochval) je věta, že po přečtení příběhu mají pocit, jako kdyby s nimi tvůrci knihy bydleli doma. Nejsou tak daleko od pravdy, jenom je to obráceně. Vy, hlavní hrdinové a hrdinky našich personalizovaných knih, totiž prožíváte část pohádkového příběhu doma u nás, autorek. Jak v textu, tak na obrázcích.

Třeba fotografie kuchyně, která je v dětské i dospělácké Lucifíně. Kuchyňská linka je moje, pochopitelně graficky upravená. Dokonce v jedné skříňce můžete vidět moje hrnky a misky.  Dobře si pamatuji, jak jsem stála na stole a podle Heleniných instrukcí kuchyň fotila. Moje koupelna je už upravená víc, v prvních knihách v ní byl ještě vyfocený i můj sušák na prádlo.

Popis neuklizené místnosti v knížce o skřítku Uklizínkovi podle vás prý téměř přesně odpovídá stavu pokojíku vašich dětí. Když jsem psala pasáž o nepořádku (tentokrát byly na podlaze pokoje rozházené knížky, mezi nimi se povalovaly kusy stavebnice, v rohu pokoje se vršila halda aut..), měla jsem ji hotovou raz dva. Prostě jsem otevřela dveře do dětského pokoje a jenom popsala, co vidím před sebou.

ukázka 5 nepořádek

Lahodně vypadající koláč ve stejné knížce je pravý domácí, pekla ho a následně vyfotila Helena. Při vymýšlení pohádky mě napadlo, že skřítek by mohl být milovníkem ostružin, a tak jsem v různých částech textu uváděla, jak Uklizínek svou oblíbenou pochoutku chodí sbírat a pak koláčem i šťávou hostí své kamarády. Když byla knížka téměř hotová a zbývalo do ní ostružinový koláč vyfotit, ukázalo se, že to nebude tak snadné. V březnu se totiž ostružiny shánějí dost špatně, dokonce i mražené. A to jsem obešla tři supermarkety. Co by člověk pro pohádkovou knížku neudělal. Měli mražené borůvky, maliny, jenom ty ostružiny ne. Helena nakonec ve čtvrtém supermarketu sehnala alespoň směs lesních plodů a já následně trochu upravila text.

                              potěšení

Bábovka, na které si čertice Lucifína v dětské i dospělácké verzi tak ráda pochutnává, je pro změnu můj výtvor. V knížce nám chyběl poslední obrázek a bábovka se tam krásně hodila. Tak jsem ji upekla a ještě teplou vezla přes celé město. Helena měla radost. Mohla vyfotit chybějící rekvizitu a její rodina si také pochutnala. Teď jsme na bábovku daly recept přímo do partnerské pohádky, takže si ji můžete upéct i vy. Nebo vám ji upeče váš partner či partnerka, až dostane knížku jako dárek.

Doufáme, že vám bude u nás líbit i nadále. A ta bábovka je opravdu výborná, jsme zvědavé, kolik čtenářů si ji vyzkouší.

 

Petra Jordáková

Před několika lety jsem pro svoji malou dceru vymyslela pohádku, ve které vystupovala jako hlavní hrdinka ona sama. Byla z ní nadšená. Vymyslela jsem tedy další a dostala takový nápad. Napíšu ještě jiné pohádky a zkusím je i vydat. Až později jsem zjistila, že takovýmto knihám se říká personalizované nebo osobní. Po čase jsem potkala fotografku a grafičku Helenu –  a vzniklo naše mininakladatelství Krásné čtení.

Grafika, fotografie: Helena Fechtnerová

Krásné čteníVíte, proč se v našich knihách cítíte jako doma?