Jak vzniklo nakladatelství Krásné čtení

barevne logo

 

Petra: Vše začalo pohádkou O dudlíčku, kterou jsem vymyslela pro svoji dvouletou dceru. Ta právě prožívala velké trápení – nemohla se rozloučit se svým dudlíkem. Nepomáhalo žádné vysvětlování ani přesvědčování, že dudlík už přece nepotřebuje a že určitě bude mít křivé zoubky. Bez dudlíku byla prostě nešťastná.

A ten krátký pohádkový příběh o holčičce, která svůj dudlíček darovala myšce pro její miminko, překvapivě zafungoval.  A tak i dcera posléze na chatě zanechala svůj oblíbený růžový dudlík  malému myšátku.  Pohádku ale vyžadovala i  nadále, dokonce jsem ji každý večer musela vyprávět několikrát za sebou.  Až jednou vyslovila přání, abych  příběh vyprávěla  přímo o ní, a když v něm slyšela své jméno, líbil se jí ještě víc.

Po několika týdnech dceři dudlík téměř nechyběl, zato pohádku už uměla  vyprávět sama.  Vymyslela jsem tedy další, pro změnu o skřítku Uklizínkovi. Jeho posláním totiž je učit děti, že pořádek doma musí být (takovou pohádku jsme u nás  potřebovali opravdu nutně).  I  tentokrát měla úspěch – a nápad byl na světě. Jistě i jiní rodiče by uvítali pomoc v podobě poučných pohádek. A jak jsem později zjistila, skutečnost, že dítěti může  pohádka pomoci s jeho problémem, není nic nového, dokonce existuje odvětví zvané pohádkoterapie.

Fotografku Helenu jsem znala přes společné kamarády, párkrát nám pořídila krásné fotografie. A to jsem ještě nevěděla, že jejím koníčkem je také grafika.  Myšlenka personalizovaných knih se jí zalíbila, začaly jsme na nich pracovat a Krásné čtení bylo na světě.

Jednoho dne Helena přišla se skvělým návrhem, jak začlenit fotografie dětí do pohádkových příběhů. Vznikly tak naše foto-personalizované knihy.  V nich se objevuje nejenom jméno dítěte jako hlavního hrdiny,  ale do jednotlivých obrázků v příběhu je začleněna i jeho  fotografie.

Protože naše pohádky malé čtenáře zaujaly, budou postupně přibývat další. Ani na dospělé nezapomínáme, i oni se mohou stát hlavními hrdiny (prozatím dvou) příběhů.

 

Helena: Díky Krásnému čtení jsem si splnila svůj dávný sen. Fotografování bylo odjakživa mým velkým koníčkem a později i zaměstnáním, ale já si ještě přála nějakým způsobem dát mým fotografiím život –  a ne ledajaký, ale pohádkový. Když jsem poznala Petru, která tehdy měla napsaných několik pohádek, dlouho jsme diskutovaly o tom, jak by měla vypadat grafika v našich knihách. Zjišťovaly jsme, že to bude velká výzva. Náš hlavní hrdina se totiž neocitá v pohádce, ale samotná pohádka přichází k němu do reálného světa (skřítek Uklizínek a čertice Lucifína do pokojíků, myška Felčarka provází lékařskými ordinacemi). To vše směřovalo k použití mých fotografií a při zpracování jednotlivých knih i k použití fotografií konkrétních dětí.  Ale jak tam dostat to pohádkové prostředí? Jednoho dne vzala Petra do ruky tužku a bylo to, díval se na nás krásný skřítek Uklizínek. Zaradovaly jsme se. Postupně přibývaly další ilustrace, kterým jsem s radostí vdechovala život počítačovou grafikou. Vznikla tak podoba našich knih, která jednoduše propojuje reálné prostředí s pohádkovým.

 

Radost z našich knih přeje za nakladatelství Krásné čtení

Petra Jordáková (autorka příběhů a ilustrací) a Helena Fechtnerová (autorka grafiky a fotografií).

helena

Honza PávO nás